Bezpieczny wypoczynek- 10 rzeczy na co zwrócić uwagę przy wyborze kolonii lub obozu (Część I)

Postanowione Twoje dziecko jedzie na kolonie ufff…ale zanim wybierzesz ofertę ,zwróć uwagę na parę ważnych kwestii! Mamy nadzieję, że pomoże wybrać odpowiedniego organizatora, aby Wasze dziecko wróciło z obozu lub kolonii całe zdrowe i szczęśliwe.

 1. Organizator

  Sprawdź czy organizator zgłasza obóz do Kuratorium oświaty. To ważne, aby osoba organizująca obóz była sprawdzona przez kuratorium wtedy mamy pewność, że wszystkie wymagania są spełnione. Zwróć uwagę czy kontakt z organizatorem jest łatwy czy może utrudniony? Miał Ci wysłać dokumenty, ale od tygodnia nic nie dostałaś – to sygnały ostrzegawcze, że nie traktują CIę poważnie, więc czy będzie traktował Twoje dziecko z należytą starannością?
 2. Kadra

  Przez 10 lub 14 dni zależnie od oferty kadra stanie się najbliższymi osobami dla Waszych dzieci. Oprócz cierpliwości, czułości i odpowiedniego podejścia do dzieci, osoby, które będą odpowiedzialne za wasze pociechy muszą posiadać odpowiednie kwalifikacje wymagane przez Kuratorium Oświaty czyli muszą posiadać: Kurs na wychowawcę kolonijnego. Jednak niezależnie od przepisów dobrze jest jak opiekunowie posiadają wykształcenie pedagogiczne lub fizyczne, a najważniejsze jest czy takie osoby mają doświadczenie w pracy z dziećmi.
  Kursy na wychowawcę można już zrobić przez internet za 300 zł, dowiedz się czy osoby, które będą na obozie są to młodzi ludzie, którzy po prostu mają fajny zarobek przez wakacje czy są to osoby które na codzień pracują z dziećmi: są nauczycielami, instruktorami, trenerami.
 3. Opieka instruktorska na jednego opiekuna

  Kolejna ważna rzecz o którą powinniśmy zapytać, a z naszego doświadczenia rzadko rodzice o to pytają. Ile jeden opiekun/ trener będzie miał dzieci pod opieką. Przepisy mówią, że dla dzieci powyżej 10 roku życia jest to stosunek 1 do 15, a dla dzieci poniżej 10 roku 1 do 10.
  Zastanówmy się nad sytuacją, gdzie jeden opiekun ma piętnaście 10-latków, każdemu musi przeczytać bajkę, sprawdzić na stołówce czy jest najedzony itd itp. A dodatkowo dochodzą problemy dnia codziennego. Po ilu dniach taki opiekun będzie przemęczony i najzwyczajniej na świecie nie będzie miał siły wkładać tyle energii i czasu dla Twojego dziecka. Oczywiście zmniejszenie liczby na opiekuna są to ogromne koszty dla organizatora, ale lepiej chyba wybrać tego, który dba zarówno o nasze dzieci jak i o kadrę
 4. Obóz sportowy// kolonia czy aby na pewno?

  Wybierając obóz czy kolonię z daną dyscypliną sportową, oprócz zabawy chcemy, aby nasze dziecko się czegoś nauczyło.
    A może znajdzie na obozie nową pasję, którą będzie chciał kontynuować po okresie wakacyjnym? Dlatego sprawdź jak będą wyglądały treningi twojego dziecka na wyjeździe i kto je będzie prowadził?
  Dopytaj się czy na pewno treningi np z jeździectwa są w klubie sportowym a nie będą to przejażdżki dookoła placu trwające 10 minut na dodatek przez osoby które o koniach za bardzo nic nie wiedzą.
    Czy treningi z piłki nożnej będą prowadzone przez trenera czy dzieci dostaną tylko piłkę na boisku do „pokopania”. Czy obóz pływacki to będą treningi na pełnowymiarowym basenie czy może Twoje dziecko popluska się od czasu do czasu na basenie na ośrodku, albo pójdzie do aqua parku.
  Obozy sportowe zazwyczaj są droższe, dlatego warto sprawdzić za co płacimy nie małe pieniądze.
 5. Nie tylko sportem człowiek żyje…

  Poza treningami Twojemu dziecku trzeba zapewnić jakoś czas.. Sprawdź czy organizator wykazuje się kreatywnością i rzeczywiście dba o to, aby dzieci miały dużo wrażeń i fajnych wspomnień, czy może jedyną atrakcją będzie wyjście na lody i plaże.Wszyscy dobrze wiemy, że dobry ośrodek i bezpieczeństwo to podstawa, ale jeśli dziecko będzie się nudzić to choćby mieszkało w pięciogwiazdkowym Hiltonie nie będzie szczęśliwe, a to powinien być cel każdego obozu: Aby dzieci wróciły nie tylko zdrowe i całe ale także szczęśliwe.

 

 

Polub nas! :)

Facebook
Facebook
Instagram
Google+
https://www.spoort.pl/bezpieczny_wypoczynek
Pinterest
Follow by Email